16.11.2012 tarihinde YEPAŞ Samsun Ticaret Sicilinde tescil edilmiş ve kurulusu gerçekleşmiştir. Şirketimize 27.12.2012 tarih ve 4207-2 sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararıyla EPS/4207-2/2498 sayılı Perakende Satış Lisansı verilmiştir. Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin, Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında yapılan kısmi bölünme işlemiyle perakende satış faaliyetinin ayrışması 31.12.2012 tarihinde tescil edilmiştir.
01.01.2013 tarihi itibariyle Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop (Yeşilırmak Dağıtım Bölgesi) illerini kapsayan bölgede perakende satiş ve perakende hizmetleri faaliyetlerine başlanmıştır.

YEPAŞ; 2,2 milyona yakin abonelik sözleşmesi kapsamında elektrik tüketimi yapan yaklaşık olarak 5 milyon kisinin elektrik tedarikçisi konumundadır. YEPAŞ, mesken tüketimi yapan bireysel müşterilerinden, yüksek tüketimli sanayi kuruluşlarından, büyük ölçekli ticarethane abonelerine kadar geniş bir müşteri yelpazesine elektrik tedarik hizmeti vermektedir.

YEPAŞ olarak bölgesel bir sınırlamamız bulunmamakla beraber, önceliğimiz elbette görev bölgemizde ki Samsun, Ordu, Amasya, Çorum, Sinop illerindeki serbest tüketici olmayan müşterilerimizdir.

Ülkemiz enerji sektörü genç bir piyasadır. YEPAŞ, bu yeni piyasanın mevcut imkan ve şartlarını ayrıca oluşabilecek fırsatları; tecrübeli, donanımlı, uzman kadrosuyla ulaşılabilir müşteri hizmet merkezlerinde, uzman saha ekipleri ile ev ve işyerlerinde, internet ve mobil platformlarda online işlemler üzerinden hizmet vermektedir.